11 najważniejszych wskazówek dla amatorów biegania

W całej Polsce, jak i za granicą modne stało się bieganie. Coraz więcej osób zaczyna uprawiać ten spory. Postępują tak, ponieważ chcą poprawić swoją kondycję fizyczną oraz zrzucić zbędne kilogramy. Jednak większość z nich nie wie, jak się do tego zabrać. Co powinni robić przed bieganiem, a czego im nie wolno. Dlatego w tym artykule postanowiłam przetoczyć 11 najważniejszych wskazówek dla amatorów biegania.

bieganie

Po pierwsze pamiętaj o tym, aby nie jeść posiłku nie krócej niż 1 godzinę przed bieganiem. Gdy pójdziesz biegać zaraz po zjedzonym posiłku, to Twój organizm będzie zajęty trawieniem, przez co mniej energii poświęcisz na wysiłek. Przed bieganiem należy także się rozgrzać. Rozgrzewka powinna zająć nie więcej niż 5 minut i nie powinna być męcząca. Trzecia z kolei wskazówka mówi o tym, aby zadbać o dobre buty. Dobre buty do biegania to takie, w których nacisk na stopę jest dobrze amortyzowany, dzięki temu wszystkie stawy pracują jak trzeba. Koszt takich porządnych butów to około 300 zł. Ważna jest również technika biegania. Powinniśmy biegać z głową skierowaną w górę, a nie w dół. To samo dotyczy klatki piersiowej, którą należy nieznacznie wypiąć do przodu. Dzięki temu zwiększy się ilość tlenu, który trafia do naszego mózgu. Piąta z kolei wskazówka każe nam stawiać przed sobą sportowe cele. Przykładem tutaj może być założenie, że w ciągu miesiąca będziemy w stanie przebiec 10 km za jednym zamachem bez odpoczynku. Pamiętajmy o tym, aby wytyczyć sobie interesujące trasy do biegania, gdyż bieganie to okazja do poznawania nowych okolic. W trakcie biegania miejmy przy sobie butelkę wody niegazowanej, gdyż musimy się nawadniać. Biegnąc możemy także słuchać muzyki, dzięki odtwarzaczu mp3. Włączamy wtedy jakąś energiczną, motywującą muzykę i ruszamy dalej. Natomiast te osoby, które postawiły sobie za cel zrzucić kilka zbędnych kilogramów powinny biec ponad 30 minut. Dla osób, które nie lubią biec w pojedynkę, świetnym rozwiązaniem będzie znalezienie sobie partnera do biegania.

Biegnąc z kimś będzie nam przyjemniej, a przy tym bardziej się zmotywujemy i nie zrezygnujemy w połowie trasy z biegania. Jedenasta i zarazem ostatnia wskazówka mówi o tym, abyśmy pokonali wewnętrzny dialog. Dialog ten polega na tym, że w czasie trwania biegu słyszymy głosy w naszej głowie. Mówią one nam, np., że „nie damy rady”, „zaraz padniemy”, „to jest dla nas za trudne”itd. Nie powinniśmy ich słuchać tylko podążać dalej.

Jak wynika z powyższego bieganie to wcale nie taka łatwa sprawa i dlatego, żeby sobie pomóc powinniśmy zastosować się do tych wskazówek.