Aktywne przyszłe mamy

Nie wiem czy mamy obecnie boom przedurodzeniowy ale gdzie nie spojrzeć tam kobieta z okrągłym brzuszkiem. Kilka lat wstecz albo nie zwracałam na to uwagi albo nie spotykałam kobiet w ciąży w takiej skali jak obecnie.  Babcia opowiadała mi, że 50 lat temu bycie w ciąży było „wstydliwe”. Dziś młode mamy ubierają się w piękne ciuszki jak również są aktywne.

ćwiczenia w ciąży

Przeglądając plan zajęć w kluba fitness zastanawia mnie jedna kwestia. Przeważnie zajęcia w takich klubach dla kobiet w ciąży są w zajęciach dopołudniowych. Taka sama sytuacja jest w przypadku zajęć fitness na basenie. Dlaczego tak jest? Nie wiem. Przecież ciąża to nie choroba i rzesza młodych mam do 7 – 8 miesiąca chodzi do pracy. Dlaczego takich zajęć nie ma w godzinach popołudniowych? Wiadomo, że kobiety w ciąży zagrożonej, które teoretycznie mają prawo do wolnego muszą leżeć w łóżku w szpitalu bądź w domu. W mojej pracy obserwuję, że od momentu gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży od razu biegnie po zwolnienie lekarskie. Interesuje mnie dlaczego nie promuje się normalnego trybu życia w ciąży? Wiadomo, że kobieta siedząca w domu podczas ciąży ma tysiąc powodów żeby podjadać, co prowadzi często do dużej nadwagi podczas ciąży jak również sprzyja do nakręcania się, że z dzieckiem może być coś nie tak.

Ćwiczenia jakie powinna wykonywać kobieta w ciąży to ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, który jest tak bardzo narażony podczas ciąży. Ważne aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultować zestaw ćwiczeń ze swoim ginekologiem, który w okresie jest naszym zbawieniem. Fajnym ćwiczenie jest wykonywanie tak zwanego kociego grzbietu. Ćwiczenia takie wykonuje się pozycji „na czworaka” klęk podparty, ciężar ciała równomiernie rozłożony na ręce i nogi. Ręce i nogi ustawione prostopadle do podłogi, dłonie na wysokości barków, kolana na wysokości bioder. Wykonaj wdech. Wypuść powietrze i pozwól swobodnie opaść głowie i pośladkom, wygnij plecy do góry w łuk. Wciągnij powietrze, podnieś głowę i rozluźniając nieco mięśnie wróć do pozycji wyjściowej nie pozwalając jednak, by linia pleców za bardzo opadła. Ćwiczenie takie powtórz około 10 – 15 razy. tu