Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mają za zadanie wzmacniać mięśnie oraz zapobiegać bólom pleców. Ćwiczenia kręgosłupa mogą się dzielić na rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające. Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać na bolący kręgosłup lędźwiowy?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy nie wymagają od nas żadnej specjalnej sprawności fizycznej. Dlatego też powinniśmy znaleźć nie co czasu na ćwiczenia wzmacniające kręgosłup lędźwiowy, by w przyszłości uniknąć bólu pleców.

Ćwiczenia wzmacniające na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia te mają za zadanie wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, tak by były silniejsze i lepiej radziły sobie z występującymi na co dzień przeciążeniami.

Ćwiczenie 1 – kładziemy się na plecach, nogi zginamy w kolanach. Ręce krzyżujemy na klatce piersiowej. Następnie naciskamy na okolicę krzyżową piętami. Jednocześnie unosimy barki oraz głowę. Brodą staramy się dotknąć piersi. Ćwiczenie powtarzamy 5-10 razy

Ćwiczenie 2 – Kładziemy się na plecach. Przedramiona krzyżujemy pod głową. Nogi prostujemy. Unosimy kość ogonową i całą miednicę. Lędźwie przyciskamy do podłogi. Napinamy pośladki i podnosimy obręcz barkową oraz ramiona. Powtarzamy 5 razy.

ćwiczenia kręgosłup
źródło: pixabay.com

Ćwiczenia rozciągające na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia rozluźniające mają na celu rozluźnić dolny odcinek kręgosłupa oraz zapobiegać przykurczom. Szczególną uwagę podczas rozciągania powinniśmy przyłożyć do rozciągania mięśni kulszowo-goleniowych, które u większości osób są nadmiernie skrócone na skutek długiego siedzenia.

Ćwiczenie 1 – Kładziemy się na plecach. Nogi prostujemy, ręce kładziemy wzdłuż tułowia, tak mocno by pośladki oderwały się od podłogi. Liczymy do 10 i wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenie 2 – Kładziemy się na plecach. Jedną nogę kładziemy prosto na podłodze, drugą zginamy- objętą dłońmi pod kolanem i przyciągamy do siebie. Wytrzymujemy 5 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5 razy na każdą nogę.