Czy warto jeździć na nartach?

Chcesz spróbować swoich sił w narciarstwie? Zastanawiasz się, czy warto w to wchodzić? Sprawdź z nami zalety i wady tego sportu. Ten artykuł prawdopodobnie ułatwi podjęcie decyzji.

Zalety jazdy na nartach

Jazda na nartach pobudza do pracy niemal wszystkie mięśnie. To bardzo dobry trening aerobowy na świeżym powietrzu. Dzięki tej dyscyplinie sportu poprawia się ogólna kondycja, wytrzymałość organizmu. Podczas takiego wysiłku oddychamy głęboko, organizm jest dotleniony. Przez co zyskujemy więcej energii. Jazda na nartach pobudza do pracy mięśnie pośladków, nóg, pleców i brzucha. Rozważna i zrównoważona jazda bardzo dobrze wpływa na kręgosłup. Zapobiega bólom kręgosłupa. Tak jak każdy wysiłek fizyczny, tak i narciarstwo pobudza do pracy układ krążenia, przez co poprawia się funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki narciarstwu możemy mieć piękną sylwetkę nawet bez specjalnej diety. Już jeden dzień jazdy na nartach umożliwia spalenie 3000 kalorii.

Narciarstwo zapewnia lepsze dotlenienie całego organizmu. Podczas zjazdu ze stoku oddychamy świeżym powietrzem. Jeżeli obawiamy się smogu, czy zanieczyszczenia środowiska spalinami od samochodów, możemy jechać na narty do Austrii. Są tam regiony narciarskie, do których nie wjedziemy samochodem, a powietrze jest bardzo czyste.

Jeżdżąc na nartach zimą po słonecznych stokach nasz organizm produkuje duże ilości witaminy D, która pełni ważną rolę w układzie kostnym, nerwowym, a także wspiera odporność i wpływa na lepsze samopoczucie.

Narty to świetny sposób na miłe i aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podczas takich wyjazdów można się zżyć, wzmocnić rodzinne lub przyjacielskie więzi. Czas spędzony na nartach to świetna przygoda.

Źródło: pixabay.com

Wady

Niestety tak jak każdy sport, również narty mają swoje wady. Na nartach nie trudno o kontuzję, szczególnie w momencie, gdy nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do dużego wysiłku. Narty wymagają wcześniejszego, co najmniej 3-miesięcznego treningu, którego zadaniem jest wzmocnienie mięśni, wiązań i stawów. Oprócz tego, narty nie należą do tanich dyscyplin sportowych. Co prawda większość sprzętu możemy wypożyczyć, ale kilkudniowy wyjazd narciarski to spory wydatek.

Podczas jazdy na nartach jesteśmy narażeni na silne działanie promieni słonecznych. Aby uniknąć śnieżnej ślepoty konieczne są ciemne okulary lub gogle z filtrem UV. Jeżeli chodzi o odsłonięte części ciała, powinniśmy posmarować się kremem z filtrem UV.

Czy warto jeździć na nartach?

Według nas warto, jednak zanim zdecydujemy się na wyjazd koniecznie poprawmy swoją kondycję i sprawność fizyczną. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko kontuzji. Przed wyjazdem zakupmy kask narciarski, dzięki niemu podniesiemy poziom swojego bezpieczeństwa na stoku. Narty to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Jeżeli nie wiecie, gdzie jechać na narty, możemy polecić Wam biuro podróży Ski Planet, na stronie Austria-na-narty.pl znajdziecie wiele ciekawych rejonów narciarskich.