akupresura

Czym jest akupresura i w jakich przypadkach może nam pomóc?

Co to jest akupresura? Na czym polega i jak wygląda taki zabieg? W jakich przypadkach może nam pomóc? To właśnie na te pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule. 

Czym jest akupresura?

Tak więc akupresura to nic innego, jak metoda leczenia, która pochodzi z Chin i jest znana już prawie od 7 tysięcy lat temu. Ta metoda leczenia polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu bądź też opukiwaniu określonych miejsc naszego ciała. W obecnych czasach jest naprawdę wiele salonów medycyny naturalnej, które oferują tego typu zabiegi. Najczęściej akupresura połączona jest z masażem chińskim, co daje dodatkowe korzyści dla nas.

Źródło: pixabay.com

Jest to m.in., rozluźnienie, uwolnienie od stresu, napięć mięśniowych, a także odpoczynek. W zależności od tego, co nam jest, uciskane są kolejne punkty odpowiedzialne za chore lub bolesne miejsce. Kto, by pomyślał, ale bardzo dużo takich receptorów znajduje się na stopach, z tego też względu dość często się je masuje. Dodatkowo wskazane jest żebyśmy również nosili wygodne obuwie ze specjalnymi wkładkami oraz często moczyli nogi. Taki zabieg w salonie medycyny naturalnej trwa zazwyczaj około godziny, choć tak naprawdę czas jest uzależniony od sytuacji danego pacjenta. Otóż uciskanie jednego miejsca trwa zwykle od minuty do dwóch. Takie miejsce dotyka się kciukiem albo palcem wskazującym, który powinien być przyłożony prostopadle. Nie jest to mocny ucisk, choć czasami może powodować lekki ból, lecz nie jest to wcale powód do niepokoju. 

Akupresura – dla kogo?

Ta metoda lecznicza, nie leczy ciężkich chorób, ale może uśmierzyć ból. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest ona pomocna w leczeniu astmy, alergii, migreny oraz chorób układu pokarmowego. Akupresura wskazana jest także w stanach depresji i przewlekłych dolegliwościach. W żadnym wypadku nie powinno się ją stosować w sytuacji otwartych uszkodzeń  skóry.