Gdzie w Alpy latem

Gdzie w Alpy latem?

Zapewne większość osób Alpy kojarzy tylko i wyłącznie z wypadem do Włoch narty, snowboardem i popijaniem rozgrzewających napojów w górskich schroniskach. Choć rzeczywiście jest to prawdziwe królestwo sportów zimowych, to zapewniam, że latem wcale nie jest tam mniej ciekawie. By to udowodnić w tym artykule, to mam dla was siedem propozycji na to, gdzie jechać i jak spędzić czas w austriackich Alpach latem.

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

PROPOZYCJA 1 – PARK NARODOWY WYSOKIE TAURY.

To najstarszy i największy park narodowy w Austrii, który jest również największym rezerwatem przyrody w Alpach. Na jego terenie wznosi się 300 trzytysięczników, a wśród nich jest między innymi słynny, majestatyczny Grossglockner. Poza tym park ten pełen jest tras turystycznych. Taką jedną z nich jest pierwsza w Europie tematyczna ścieżka edukacyjna, której główną bohaterką jest woda – Wasserlehrpfad. Zapewniam, że kolekcjonerzy wspaniałych widoków z całą pewnością, nie będą chcieli opuszczać parku. Ponadto w Parku Narodowym Wysokie Taury, czekają na nas także ośnieżone szczyty, alpejskie doliny i rozległe lasy. Jestem pewna, że w tym miejscu każdy poczuje się dobrze, gdyż jest to miejsce, gdzie można pooddychać świeżym górskim powietrzem i zrelaksować się.

PROPOZYCJA 2 – JEZIORO ACHENSEE.

Jest to największe w Tyrolu jezioro, którego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa czystość wody. Naprawdę można się w niej przeglądać! Dlatego też, jeżeli lubimy żeglować, surfować albo nurkować, to koniecznie powinniśmy tam pojechać. Również wiele osób przyjeżdża nad to jezioro, aby spróbować swoich sił w kitesurfingu. Natomiast innymi atrakcjami tej okolicy są także: parowiec Achenseedampfer i kolej Achenseebahn. A region wokół jeziora pełen jest tras rowerowych, z tego też względu z zaplanowaniem wycieczki jednośladami, nie będziemy mieć żadnego problemu. Choć zapewne kłopot sprawi nam liczba szlaków, których jest aż 250. I które teraz wybrać? By uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, to najlepiej już wcześniej zacznijmy planować, bo wybór może być naprawdę trudny. W zasadzie ma to też swoją dobrą stronę, gdyż możemy pedałować zarówno po trasach bardziej rekreacyjnych, jak i wymagających lepszej kondycji. Jest tutaj również sporo tras pieszych o różnych stopniach trudności, a wśród nich między innymi trzy etapy popularnego w Tyrolu Orlego Szlaku – Adlerwego.

PROPOZYCJA 3 – GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE.

Otóż jest to jedna z najsłynniejszych dróg wysokogórskich w Alpach, która łączy ze sobą dwa kraje związkowe. Jakie? Salzburg i Karynię. Ma ona blisko 50 kilometrów, natomiast krajobrazy, które przesuwają się za oknami samochodów, wprawią w zachwyt nawet największych malkontentów. Jednak tych widoków nie musimy podziwiać tylko i wyłącznie zza szyb aut. Jest tak, gdyż na trasie uważanej za jedną z najpiękniejszych w Europie, powstało wiele parkingów i zatoczek, na których możemy się zatrzymać i rozkoszować się otaczającą, majestatyczną przyrodą: górskie szczyty, rozległe łąki, zielone pastwiska. Czy właśnie w takim miejscu, nie czujemy, że naprawdę żyjemy? Poza tym warto, jest się zatrzymać między innymi na Wzniesieniu im. Cesarza Franciszka, Józefa, gdzie powstało centrum turystyczne. Jest szansa, iż dojrzymy stamtąd dzikie zwierzęta. Takie rozkoszowanie się widokami z całą pewnością, sprawi nam dwa razy więcej przyjemności, jeśli dodamy do niego rozkoszowanie się smakiem czekolady Milka. Przecież wyjazd w Alpy bez skosztowania przysmaku, który od ponad stu lat podbija serca i podniebienia wielu, byłoby naprawdę sporym niedopatrzeniem, ponieważ to alpejskie mleko sprawia, że Milka jest tak doskonała.

PROPOZYCJA 4 – JEZIORO PLANSEE.

To jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem w Tyrolu, zalicza się też je do grona najczystszych, gdyż jego wody mają oznaczenia I klasy. Dlatego też już samo to zachęca, żeby wypoczywać tu latem. Otóż  Austriacy doskonale zdają sobie sprawę z walorów tego miejsca, dlatego też zadbali o to, by turyści czuli się tutaj, jak najbardziej komfortowo. Z tego też względu nad jeziorem działają hotele, zostało także utworzone kąpielisko i można wypożyczać łódki. Jest ono też przepięknie położone w otoczeniu majestatycznych szczytów. Nic, tylko usiąść i rozkoszować się naturą, słońcem i cieszyć się, że wcale nie jest tam bardzo tłoczno.

PROPOZYCJA 5 – INNSBRUCK.

Innbruck jest stolicą Tyrolu, chociaż czasami mówi się o nim, że to stolica Alp. Kiedy już tam dotrzemy to koniecznie, wybierzmy się zobaczyć dwie wspaniałe budowle. Jakie? Zamek  Ambras, a także zamek carski Hofburg. Otóż pierwszy z nich zachwyca swoim położeniem w parku i bez wątpienia może pochwalić się imponującymi zbiorami ambraskimi, które stworzył arcyksiążę Ferdynand III, wielki miłośnik i mecenas sztuki. Natomiast jeśli chodzi o zamek Hofburg, to poczujemy się w nim, tak jakbyśmy przenieśli się w przeszłość. W zamku tym jest, aż 400 pokoi. Zobaczymy też w nim wytworne i eleganckie sale, ze wspaniałymi zdobieniami. Turystom udostępnia się między innymi salę balową, książęcy apartament, salę gwardii, jak i kaplicę zamkową. Ta rezydencja niegdyś służyła książętom tyrolskim. Ponadto, gdy jest się w Innsbrucku, nie sposób nie pomyśleć o skokach narciarskich. Przecież znajduje się w nim skocznia Bergisel, którą zaprojektowała izraelska architektka – Zaha Hadid. Natomiast z tarasu, który góruje 250 metrów nad miastem, rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Działa tam też panoramiczna restauracja.

PROPOZYCJA 6 – ZELL AM SEE.

Otóż miasteczko Zell am See jest wręcz stworzone do letniego wypoczynku. Dlaczego? Ano dlatego, że tu również głównym bohaterem jest wspaniałe alpejskie jezioro – Zeller See, które zachwyca czystością i przejrzystością wód. Może z tego powodu turyści czują się tutaj bardzo komfortowo. Dodatkowo w pobliżu działają hotele, a czas można spędzać na kąpieliskach, bądź wybrać się do przystani albo w rejs statkiem. A Ci z nas, którzy chcą odkryć nieco więcej, to śmiało możemy wybrać się na wycieczkę szlakami, które przebiegają po zboczach gór wokół jeziora. Nie zabraknie także atrakcji dla tych, którzy lubią poczuć przypływ adrenaliny. Natomiast na rowerzystów czeka bikepark w Kaprun i liczne górskie trasy rowerowe. Naprawdę warto wybrać się również kolejką linową, dzięki której będziemy mogli podziwiać wspaniałą panoramę okolicy, zarówno jeziora, jak i miejscowości.

PROPOZYCJA 7 – HALLSTATT.

Dość często można usłyszeć, że mówi się o tym miasteczku, iż jest najpiękniejsze w Austrii. Ale czy rzeczywiście tak jest? Najlepiej będzie, jeśli każdy z nas oceni to sam, lecz nie da się ukryć, że jest ono niezwykle urokliwe, dlatego często pojawia się na promujących region zdjęciach bądź pocztówkach. Otóż Hallstatt, jak na alpejskie miasteczko przystało również leży nad malowniczym jeziorem otoczonym górami, więc widok zapewne jest taki, że naprawdę brakuje słów. Dodatkowo jeszcze całość tego sielskiego obrazu, dopełniają kolorowe domy i kawiarnie oraz restauracje, do których aż chce się wejść. Ponadto do spacerku po miasteczku, dodajmy koniecznie rejs łodzią po jeziorze. Jedną z atrakcji jest też słynna kopalnia soli, która powstała w epoce brązu.