Jaki gryf na siłowni jest najlepszy?

Wielu z nas lubi chodzić na siłownię, ale czy zastanawialiście się nad tym z jakim sprzętem ćwiczycie? Wiecie czym jest gryf i znacie wszystkie jego rodzaje? Nie? To sprawdźcie i dowiedzcie się jak w prawidłowy sposób nałożyć obciążenie na gryf.

 Gryf – co to jest?

Gryf to nic innego to stalowy drążek, który po założeniu na niego obciążeń tworzy sztangę lub hantlę, zależy to od jego długości. Gryf stosowany w trójboju siłowym charakteryzuje się większą sztywnością. Dzięki temu jest bardziej odporny na odkształcenia niż gryf olimpijski podczas podnoszenia ciężarów.

Jak założyć obciążenia na sztangę?

Obciążenia to stalowe lub żeliwne krążki, ich jakość zależy od tego z jakiego materiału są wykonane. Nakładamy je po obu stronach sztangi w taki sposób, aby masa krążków z lewej strony odpowiadała masie z prawej strony gryfu. Kolejność zakładania krążków powinna odpowiadać ich masie – cięższy krążek powinien zostać założony przed lżejszym.

sztanga

Gryfy do sztangi

W przypadku sztangi olimpijskiej, gryf męski ma 2,20 metra długości oraz masę 20 kg, wraz z zaciskami mocującymi obciążenia waży 25 kilogramów.

Damski odpowiednik tego gryfu ma 2,10 metra długości i masę 15 kg. Masa gryfu wraz z zaciskami waży dwadzieścia kilogramów.

Gryf do hantli

Zakupując gryf do hantli warto zwrócić uwagę na to, aby był pokryty gumą w miejscu uchwytu. Takie rozwiązanie podnosi komfort treningu. W sklepach znajdziemy gryfy o długości od 40 do 45 centymetrów.

Rodzaje gryfów

Gryf prosty

To klasyczny i najbardziej popularny rodzaj gryfu. Wykorzystywany przy ćwiczeniach wzmacniających klatkę piersiową i bicepsy. Taki trening pozwoli na szybką poprawę muskulatury ciała.

gryf

Gryf prosty może mieć różne długości. Jeśli jest wyposażony w gwintowane zaciski umożliwia to dociśnięcie talerzy, bez obawy o zarysowania. Ewentualne gwinty na końcach sztangi umożliwiają szybkie osadzenie obciążeń.

Gryf łamany

Jego budowa przeznaczona jest do ćwiczeń ramion oraz mięśni klatki piersiowej. Najczęściej możemy spotkać modele o długości 120 cm. Jeśli części chwytne są ryflowane, daje to możliwość wykonania pełnego i pewnego chwytu. Wykorzystywany przede wszystkim do wzmocnienia i rozbudowy bicepsów oraz tricepsów. Specyficzna budowa pozwala na zmniejszenie obciążenie nadgarstków, a także umożliwia zróżnicowaną pracę mięśni. W tej grupie wyróżniamy jeszcze gryfy lekko i mocno łamane. To, który z nich wybierzemy zależy od intensywności ćwiczeń i efektów jakie chcemy osiągnąć.

Gryfy olimpijskie

Obrotowe tuleje zamieszczone na końcach gryfu odróżniają gryf olimpijski od gryfu prostego. Dzięki temu podczas podnoszenia ciężarów nic się nie obraca, a sam gryf nie ma prawa ślizgać się w dłoniach. Są stosowane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Tego typu gryfy często mają wzmocnioną konstrukcję aby się nie wyginały po nałożeniu ciężarów.gryf2

Ile waży gryf?

Zależy to od tego jaką ma długość, średnicę i z jakich materiałów został on wykonany.

Przykładowe wagi gryfów:

Gryf prosty do hantli o długości 45 cm średnicy 3 cm waży 0,75 kg

Gryf prosty do hantli o długości 40 cm o średnicy 3 cm waży 2,5 kg

W pierwszym przypadku gryf wyposażony jest w elementy plastikowe, natomiast drugi został całkowicie wykonany z metalu, co automatycznie podniosło jego wagę.

Sprawdź dokładne wagi i ceny gryfów na Hop-Sport.pl >>

Najpopularniejsze ćwiczenia z użyciem gryfu

 

Uginanie ramion z gryfem prostym lub łamanym

Stajemy w lekkim rozkroku, nogi powinny znajdują się na szerokości barków. Gryf łamany trzymamy w miejscach zgięcia. Zaczynamy ćwiczenie, gdy mięśnie bicepsów są rozluźnione. Następnie bierzemy głęboki wdech i unosimy ciężar, przy użyciu do tego bicepsa. Uginamy ramiona do momentu kiedy bicepsy są maksymalnie napięte. Na chwilę zatrzymujemy ciężar i robimy wydech. Podczas wdechu opuszczamy sztangę.

Unoszenie sztangi na prostych przedramionach

Stajemy w lekkim rozkroku, stopy rozstawione na szerokość bioder. Chwytamy sztangę z łamanym gryfem nachwytem. Ręce trzymając wzdłuż ciała, następnie powoli unosimy sztangę przed siebie do momentu, aż będzie linii prostej z barkami. Przytrzymujemy przez kilka sekund i opuszczamy ręce.