Idealne miejsce na kitsurfing – La Mata w Hiszpanii

W obecnych czasach każdy z nas uprawia jakiś sport. Postępujemy tak, ponieważ sport to samo zdrowie. Takich sportów, które możemy uprawiać jest naprawdę sporo. Ostatnio takim popularnym sportem zarówno w Polsce, jak i za granicą jest tzw. kitesurfing. Kitesurfing uprawiany jest zarówno na akwenach słodkawych, jak i morskich. Z tego też względu idealnym miejscem na kitesurfing jest La Mata w Hiszpanii. Dlaczego tak jest? W tym artykule odpowiem na to pytanie.

kit

Zanim powiem, dlaczego idealnym miejscem na kitesurfing jest La Mata w Hiszpanii, wspomnę co nieco o kitesurfingu. Tak więc kitesurfing jest sportem wodnym i to niezbyt bezpiecznym. Jest on odmianą surfingu, technicznie podobnego do windsurfingu, jednak różniącego się znacząco w sposobie prowadzenia deski. Deskę prowadzi się tak , jak podczas jazdy na fali, na krawędzi, w windsurfingu natomiast deska prowadzona jest na płasko. Od tego ostatniego różni się także konstrukcją pędnika – zamiast klasycznego żagla używana jest odmiana latawca utrzymywana przez żeglującego kite-surfera w znaczącej odległości, na barze przypiętym do trapezu zakładanego przez kitersurfera.

W skład sprzętu do kitesurfingu wchodzi bar i deska. Bar najczęściej zbudowany jest ze stopów lekkich metali lub węgla. Składa się z czterech lub pięciu linek długości rzędu kilkudziesięciu (ok. 25 – 27) metrów, taśmy Depowera, służącej do regulacji mocy latawca oraz Chicken Loopa, pętli mocującej bar z linkami do trapezu (pasa), który posiada specjalnie profilowany hak umożliwiający podpięcie Chicken Loopa. Natomiast deska do kitesurfingu ma długość od 1 do 2 metrów i ma niewielką wyporność.

Skoro wiadomo już co nieco o kitesurfingu to przejdę teraz do wyjaśnienia, dlaczego La Mata w Hiszpanii jest idealnym miejscem do uprawiania tego rodzaju sportu. Tak więc po pierwsze panują tam idealne warunki pogodowe. Jest, aż ponad 300 słonecznych dni w roku a tylko około 15 deszczowych. Ponadto śródziemnomorski klimat i wodne prądy powodują, że morskie fale z równoczesną, ciepłą temperaturą wody są doskonałe dla miłośników tego sportu. Ponadto w La Mata istnieją szeroko rozwinięte warunki infrastrukturalne dla kitesurfingu- liczne szkoły nauki położone w niedalekiej odległości od plaży i zorganizowane pod tym kątem campingi są istnym rajem dla wielbicieli pływania na tego typu desce. Co więcej, w La Mata znaleźć można najlepszych instruktorów i renomowanych marek sprzęt – nawet laik bez problemu posiądzie podstawową wiedzę, jak ujarzmić kite’a.

Z powyższego jasno wynika na czym polega kitesurfing i dlaczego La Mata w Hiszpanii to idealne miejsce do uprawiania tego właśnie sportu.

One thought on “Idealne miejsce na kitsurfing – La Mata w Hiszpanii

  1. nieruchomości Hiszpania 23 lutego 2015 at 14:13

    Taki sport w pięknej Hiszpanii, to szansa na świetne wakacje. Hm… Taki urlopik to marzenie. W przyszłości to chciałabym zainwestować w nieruchomości w Hiszpanii i móc tak wypoczywać na co dzień.

Możliwość komentowania jest wyłączona.