Jak chronić włosy przed słońcem

Jak chronić włosy przed słońcem?

Promienie słoneczne niszczą strukturę włosów powoli, ale niestety bardzo skutecznie. Pierwsze sygnały, które powinny obudzić naszą czujność to m.in. płowienie i matowienie włosów. Świadczy to o tym, że słonce uszkodziło warstwę zewnętrzną. Zatem gdy nie zaczniemy chronić włosów to słońce uszkodzi odpowiedzialne za ich wytrzymałość włókna kreatyny. A to z kolei doprowadzi do tego, że staną się łamliwe i trudno im będzie przywrócić dobrą kondycję. Dlatego w tym artykule powiem, jak chronić włosy przed słońcem.

 jak chronić włosy przed słońcem

Jak chronić włosy przed słońcem?

1. Nawet jeśli pozostajesz latem w mieście, używaj wyłącznie kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów z filtrami przeciwsłonecznymi. Te preparaty zawierają też składniki nawilżające i lekko natłuszczające – prowitaminy B 5 i witaminy A, E, F i H.

2. Aby nie podrażnić skóry głowy i nie pobudzać gruczołów łojowych do nadmiernej pracy, gdy świeci słońce, myj włosy tylko delikatnym szamponem, nawet takim dla dzieci.

3. W słoneczne dni konieczna jest odżywka. Wybierz produkt do spłukiwania, bo mniej obciąża pasma. Preparat nakładaj na wilgotne kosmyki. Włosom cienkim i łamliwym pomoże intensywna kremowa maseczka. W przesuszone i matowe pasma włosów po myciu wcieraj olejki np. kokosowy, ze słodkich migdałów, jojoba, arganowy albo najzwyklejszy – rycynowy.

4. Szczególnej uwagi wymagają włosy długie, bo ich końce są najbardziej narażone na przesuszenie. Dlatego latem takie kosmyki wysoko upinaj, aby nie ocierały się o plecy i by nie plątał ich wiatr.

5. Na pół godziny przed wyjściem z domu spryskuj włosy tzw. mgiełką z filtrem UV. Co kilka godzin i po każdej kąpieli ponawiaj aplikację.

6. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na słońcu, koniecznie przykryj głowę kapeluszem. Nie bez znaczenia jest jednak materiał, z którego został uszyty – najlepszy jest bardzo gęsto pleciony ze słomki, bo przepuszcza mniej promieni niż z tkaniny, np. z bawełny.

7. Po każdej kąpieli morskiej albo w basenie spłukuj z włosów chlor i sól – pozostawione na kosmykach sprawią, że staną się one matowe.

8. Nigdy nie susz włosów bezpośrednio na słońcu, to bardzo je niszczy ( krople wody skupiają promienie słoneczne ). Z mokrą głową posiedź w cieniu, np. pod parasolem i poczekaj, aż fryzura przeschnie.

9. Lepiej nie zmieniaj teraz koloru włosów. Po takim zabiegu gorzej zniosą promieniowanie UV, a kolor pod wpływem promieni słonecznych szybko wypłowieje.

10. Pomóż włosom dietą. Bardzo korzystnie na ich kondycję wpływa beta – karoten. Znajdziesz go w żółto – pomarańczowych i czerwonych owocach albo warzywach ( np. w truskawkach, marchewce, pomidorach ). Jedz galaretki ( mają krzem i orzechy cynk ). Możesz też wspomagać się suplementami.

Dzięki temu artykułowi z całą pewnością będziemy wiedzieć, jak prawidłowo chronić włosy przed słońcem.