Jak odpowiednio nawodnić organizm przed treningiem?

Mam nadzieję, że każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż woda mimo tego, że nie dostarcza organizmowi energii jest niezbędnym i bardzo ważnym składnikiem pokarmowym. Otóż ciało człowieka składa się w 60 % z wody. Codziennie każdy człowiek traci ją różnymi drogami w ilości około 2,5 litra. Dodatkowo jeszcze utrata wody następuje w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego pod wpływem wytwarzania potu. Dlatego też osoby ćwiczące powinny przykładać bardzo dużą wagę do odpowiedniego nawadniania organizmu.

Źródło: pixabay.com
Czym grozi niedobór wody dla osób aktywnych fizycznie?
Otóż wydalanie potu podczas intensywnego wysiłku fizycznego może się utrzymywać na poziomie nawet 1 L/godzinę. Nietrudno przewidzieć, że takie tempo utraty wody, bez odpowiedniego nawadniania organizmu, może w konsekwencji doprowadzić w krótkim czasie do jego odwodnienia. Nawet takie niewielkie straty wody na poziomie 1 %, powodują spadek wydolności organizmu. Natomiast utrata 5 % wody powoduje jej spadek aż o 30 %. Takie odwodnienie organizmu może także powodować bolesne skurcze mięśni, zaburzenia koncentracji, drżenie palców rąk, bóle brzucha bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Te objawy mogą bardzo skutecznie utrudnić przeprowadzenie efektywnego treningu np. na bieżni. Aby nie dopuścić do odwodnienia naszego organizmu to musimy na bieżąco nawadniać organizm przed, podczas i po wysiłku fizycznym. Tylko jak? W tym artykule odpowiem na to pytanie.
Nawadnianie organizmu przed i w trakcie treningu.
Tak gdzieś 10 – 30 minut przed wysiłkiem fizycznym zaleca się spożycie 400 – 600 ml płynów. Oczywiście powinna to być woda, a w przypadku planowania dłuższych treningów, powiedzmy takich powyżej 60 minut mogą to być napoje izotoniczne. Dostarczają one węglowodany będące źródłem energii dla mięśni. Następnie warto jest wypijać 150 – 200 ml wody po każdych 15 – 20 minutach treningu.
Źródło: pixabay.com
Nawadnianie organizmu po treningu.
Jak wiadomo najlepszym wskaźnikiem utraty wody podczas treningu jest różnica masy ciała przed treningiem i tuż po nim. Jeśli po zakończeniu ćwiczeń masa ciała jest niższa niż przed ich rozpoczęciem to należy uzupełnić straty płynów. Otóż na każde utracone 0,2 kg osoba ćwicząca powinna wypić 230 ml wody. Jest tak, gdyż należy dążyć do tego, by masa ciała przed treningiem i tuż po nim była taka sama.