Odżywki białkowe – kiedy stosować?

Odżywki białkowe przeznaczone są nie tylko dla mężczyzn. Taka odżywka świetnie sprawdza się dla osób, które chcą wspomóc swój organizm, mogą wspomagać się taką suplementacją. Sprawdźcie, czy białko powinno być spożywane przed czy po treningu.

odżywki białkowe
źródło: pixabay.com

Jeszcze do niedawna odzywki białkowe używane były jedynie przez mężczyzn, jednak teraz coraz chętniej sięgają po nią także panie.

Białko jest budulcem oraz składnikiem odżywczym, który potrzebny jest nam do prawidłowego funkcjonowania. Codziennie dostarczamy go do organizmu wraz z pożywieniem. Jeżeli odbywasz regularny trening i zależy ci na zwiększeniu masy mięśniowej, warto rozważyć suplementacje białka.

Białko ma za zadanie nie tylko przyspieszać metabolizm, składnik ten wspomaga także odchudzanie, ponieważ jest składnikiem, którego trawienie wymaga dużej ilości energii. Zwiększenie go w diecie pozwala uniknąć efektu jojo, dlatego tak wielu trenerów zachęca do picia koktajli białkowych zamiast jedzenia tradycyjnej kolacji. Ważne jednak by w naszej diecie nie znajdowało się za dużo tego składniki, ponieważ może on zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Wiele osób zastanawia się, czy białko powinno być spożywane przed czy po treningu. Osoby, które ćwiczą pod okiem trenera, powinny zasięgnąć jego opinii, czy w ich przypadku suplementacja jest konieczna. Czasami wystarczy, że dobierzemy odpowiedni jadłospis dla siebie i dobierzemy optymalną ilość dni na trening i bez treningu.

odżywka białkowa
źródło: pixabay.com

Odżywki są przede wszystkim dedykowane osobą, które dużą ćwiczą, jednak nie jedzą zbilansowanych i odpowiednio dobranych posiłków. Suplementacja białka jest opłacalna dla nas jedynie, wtedy kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu organizmowi odpowiedniej ilości białka z pożywieniem. Białko powinno być zażywane po treningu, jeżeli nie mamy możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku bądź mieszkamy daleko od siłowni i po ćwiczeniach idziemy np. od razu do pracy. Białko przed treningiem powinno być zażywane tylko wtedy, gdy od razu po treningu będziemy jedli pełnowartościowy posiłek.