Rowerek stacjonarny, czy orbitrek?

Wiele osób kompletując sprzęt do swojej domowej siłowni, zadaje sobie pytanie, czy zdecydować się na zakup rowerka, czy może orbitreka. Wybór odpowiedniego sprzętu ma nam zapewnić efekty, jakich oczekujemy po treningu. Dlatego też warto przyjrzeć się tym dwóm sprzętom i wybrać najlepszy

Rowerek treningowy

Rowerek treningowy jest najpopularniejszym sprzętem, przede wszystkim dlatego, że możemy znaleźć go w bardzo przystępnych cenach. W zależności od modelu możemy regulować jego opór, czy też pozycje ćwiczeń. Niektóre modele dostępne na rynku pozwalają ćwiczyć w pozycji leżącej, takie rozwiązanie jest przede wszystkim przeznaczone dla osób, którym potrzebna jest rehabilitacja. W ćwiczeniach na rowerku treningowym biorą udział przede wszystkim dolne partie ciała, takie jak uda, łydki, pośladki, mięsień trójgłowy oraz mięsień czworogłowy. Trening na tym urządzeniu przeznaczony jest szczególnie dla osób, które chcą spalić kalorie, ponieważ skupia się ona na wysiłku jaki trzeba wkładać w wykonywanie ruchów.

Ćwiczenia na tym sprzęcie polecane są także osobą, które dopiero zaczynają dbać o formę i nie chcą stawiać na bardziej zaawansowany sprzęt oraz treningi. Rowerki stacjonarne są stabilnymi urządzeniami, dzięki czemu świetnie się sprawdzają także wśród osób po kontuzjach oraz w trakcie rekonwalescencji. Duży zakres regulacji powoduje, że obciążenie może być dopasowane do naszych możliwości, a więc rowerek jest urządzeniem uniwersalnym.

Zalety rowerku:

  • Szeroki zakres regulacji obciążenia
  • Możliwość zmiany treningu na intensywniejszy
  • Nieobciąża stawów
  • Wzmacnia dolne partie mięśni
rowerek treningowy
źródło: Hop-Sport.pl

Orbitrek

Orbitrek jest urządzeniem, które angażuje dolne oraz górne partie ciała. Trening na tym sprzęcie ma imitować chód i polega na powtarzaniu tych samych czynności, oprócz dolnych partii angażujemy także górne, ponieważ nasze ręce ruszają się synchronicznie wraz z rękoma. Urządzenie świetnie sprawdza, jeżeli chcemy spalać kalorie oraz jeżeli stawiamy na ćwiczenia cardio. Wysiłek na orbitreku pozwala osiągnąć te cele oraz pozwala utrzymać konkretny rytm. Podczas ćwiczeń angażujemy mięśnie pleców, nóg oraz rąk. Takie ćwiczenia świetnie sprawdzają się, by poprawić ogólną wydolność organizmu oraz utrzymać dobrą formę, a jest to możliwe dzięki powtarzającym się sesją o podobnym natężeniu

Zalety orbitreka:

  • Umożliwia trening wielu partii mięśni
  • Umożliwia trening ogólnorozwojowy
  • Pozwala na systematyczne ćwiczenia

Aby móc określić, który sprzęt będzie dla nas lepszy, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki trening przyniesie nam pożądane efekty. Jeżeli zależy nam na regularnych oraz równomiernych ćwiczeniach, które pozwolą zadbać nam o ogólną kondycję, to orbitrek będzie dla nas idealny. Ćwiczenia na tym sprzęcie angażują około 80% mięśni, dlatego sprawdzają się w celu utrzymania ogólnej kondycji. Natomiast ćwiczenia na rowerku treningowym są dobrym rozwiązaniem, jeżeli szukamy bardziej wymagającego treningu, przy czym zależy nam także na bezpiecznych ćwiczeniach.

Pamiętajcie, że obydwa urządzenia działają na podobnej zasadzie, mają identyczne mechanizmyy, które mają za zadanie powodować opór, a więc teraz musicie tylko zdecydować, który pomoże Wam osiągnąć upragnione efekty.