Skating, a łyżwiarstwo szybkie

Wraz z nadejściem zimy na dworze robi się śnieżno i mroźno. Jest to oznaka, że nadszedł już czas, aby zacząć uprawiać sporty zimowe. Sportów zimowych jest naprawdę wiele. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. jazdę na nartach, sankach, skating, czyli łyżwiarstwo figurowe oraz łyżwiarstwo szybkie. Czytając ten artykuł zapewne niektórzy zastanawiają się jaka jest różnica między łyżwiarstwem figurowym (tzn. skatingu), a łyżwiarstwem szybkim. Otóż różnica jest i to ogromna.

Na początek warto wytłumaczyć, co to w ogóle jest łyżwiarstwo szybkie. Otóż łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina zimowa, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Osobę uprawiającą łyżwiarstwo szybkie nazywamy panczenistą. Zasady tego sportu są następujące: łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Nie ma większego znaczenia, czy zawodnik wygra, czy przegra ze swoim rywalem z pary, ważny jest natomiast czas, jaki osiągnął (przy ustalaniu klasyfikacji bierze się pod uwagę czasy wszystkich zawodników).

Skoro wyjaśniłam już na czym polega łyżwiarstwo szybkie to teraz powiem co nieco o łyżwiarstwie figurowym, czyli o skatingu. A więc skating polega na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów: skoków, piruetów, kroków, spirali oraz podnoszeń. Często elementy te łączy się w różne sekwencje i kombinacje. Jest to sport podobny do gimnastyki artystycznej, dlatego wymaga również zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchów. Z tego też względu łyżwiarze trenują także gimnastykę i balet.

Jak jasno wynika z powyższego wspólnym mianownikiem skatingu i łyżwiarstwa szybkiego są tylko łyżwy. Ich technika i zasady jazdy są zupełnie inne.