Tajemnicza witamina D – strażnik naszego zdrowia

   Mówi się, że witamina D to strażnik naszego zdrowia. I słusznie! Otóż  nie od dziś wiadomo, że owa witamina jest bardzo cenna dla naszych kości i zębów. Ale jak się okazuje potrafi znacznie więcej. Co jeszcze takiego? W tym artykule odkryję jej inne właściwości lecznicze.

  słonko

Po pierwsze chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Otóż udowodniono, że zapobiega otyłości, miażdżycy i cukrzycy. Z tego też powodu zalecana jest osobom zagrożonym schorzeniami układu krążenia oraz diabetykom. Osoby, które mają nadwagę, muszą przyjmować jej dwa razy więcej, niż szczupli. Jest tak, gdyż  duża ilość witaminy D jest u nich „wyłapywana” przez tkankę tłuszczową i organizm nie może jej wykorzystać. Witamina D przeciwdziała również powstawaniu nowotworów narządów wewnętrznych. Jest naszym obrońcą przed rakiem piersi, płuc i jelita grubego. Po drugie zapewnia ładny wygląd i długowieczność. Dzięki witaminie D możemy pochwalić się zdrowymi zębami. Pomaga w zwalczaniu próchnicy przez układ odpornościowy, gdyż aktywuje białka obronne zdolne do niszczenia próchnico-twórczych bakterii. Dba też o naszą skórę. Zapobiega rozwojowi stanów zapalnych, trądzikowi czy łuszczycy. Ponieważ działa ogólnie wzmacniająco na organizm, powoduje, że możemy przez długie lata cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem.  Zadaniem witaminy D jest także dostarczenie nam sporej dawki energii.

Zatem osoby, które nazywają witaminę D strażnikiem naszego zdrowia mają rację. Dlatego dostarczajmy ją naszemu organizmowi codziennie. Ale gdzie ją znaleźć? W jakich produktach jest? Najlepszym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. W żywności występuje w małych ilościach, ale najwięcej zawierają jej ryby, masło, żółtka jaj oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego, a także grzyby.