Trening na redukcje tkanki tłuszczowej w domu

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej musi być odpowiednio zaplanowany, ważna jest regularność ćwiczeń oraz różnorodność ćwiczeń (interwały, aeroby oraz ćwiczenia siłowe). Poza planem treningowym nie możemy także zapomnieć o właściwej diecie.

Zanim przejdziemy do treningu na redukcję tkanki tłuszczowej, warto szczegółowo opracować plan działania, tak aby nasz wysiłek dawał oczekiwane efekty.

Najważniejsze zasady treningu na spalanie tkanki tłuszczowej

źródło: pixabay.com

Łącz ćwiczenia aerobowe i siłowe

Różnorodne i regularne ćwiczenia, zapewnią ci poprawę metabolizmu. Ćwiczenia siłowe mają za zadanie wzmocnić mięśnie, które zużywają najwięcej energii i są najbardziej czynną tkanką w organizmie, kilogram masy mięśniowej zużywa około 130 kalorii bez żadnego wysiłku. Zadaniem ćwiczeń aerobowych jest przyśpieszenie oddechu i dotlenienie narządów i mięśni – podczas ćwiczeń tlenowych metabolizm podnosi się aż 20-krotnie w porównaniu ze stanem spoczynku. Natomiast trening interwałowy, czyli taki w którym,  przeplata się wolne i szybkie tempo, jest dla organizmu bardzo wymagający, jest jednak tego warty, bo spala tłuszcz nawet do 24 godzin po zakończeniu aktywności.

Utrzymaj odpowiedni puls

  • Kobiety: HRmax=210-0,5 x wiek – 0,022 x waga
  • Mężczyźni: HRmax=210-0,5 x wiek – 0,022 x waga +4

Zadbaj o odpowiednią dietę

Większość osób, która ćwiczy uważa, że kiedy rozpoczęły trening, nie muszą już zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Jest to duży błąd, ponieważ podczas jakichkolwiek ćwiczeń ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiednich (i odpowiedniej ilości)wartości odżywczych. Głodówka jest największym błędem, który możemy popełnić, ponieważ może ona prowadzić do osłabienia i przemęczenia organizmu.

Dieta na redukcję tkanki tłuszczowej powinna być niższa o około 200-300 kalorii dziennego zapotrzebowania. Zapotrzebowanie to obliczymy za pomocą wskaźnika BMR.

źródło: pixabay.com

Co powinna zawierać dieta na redukcję tkanki tłuszczowej?

  • Białka
  • Tłuszcze z tłustych ryb
  • Nasiona warzyw i orzechów – najlepiej dodawać je do każdego posiłku
  • Raz dziennie – najlepiej rano, warto zjeść jakiś owoc
  • Węglowodany – tylko zgodnie z dziennym zapotrzebowaniem na nie

Nie zapominaj o wodzie i śnie

Woda jest bardzo ważnym elementem podczas walki z tkanką tłuszczową, należy ją pić jak najczęściej w ciągu dnia (najlepiej z cytryną). Odpowiednia ilość przespanych godzin w ciągu doby ma duży wpływ na nasz metabolizm, dlatego też powinniśmy spać około 7/8 godzin. Badania dowodzą, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin dziennie, mają zwiększony apetyty i trudno im schudnąć.